Prva zapoved
Prva Božja zapoved se glasi: “Jaz sem Gospod, tvoj Bog, ki sem te izpeljal iz egiptovske dežele, iz hiše sužnosti. Ne imej drugih bogov poleg mene!” Njeno globino bomo skupaj odkrivali preko temeljite teološke razlage, življenjske zgodbe svetnika in pričevanja dekleta, ki je po letih iskanja našlo notranji mir.
Srečanje za odrasle ob Dekalogu
Uvodno sporočilo:
Pričujoče besedilo se navezuje na prvo epizodo Dekaloga. Ustvarjeno je bilo za pomoč katehetom pri pripravi kateheze. Njegov namen je predstaviti vsebino prve Božje zapovedi ter njen pomen za naše življenje.
Povezave za dodatno pripravo:
- https://youtu.be/pFemAFXCQ9Q
- https://youtu.be/TK57RiMqTdk
- https://youtu.be/7TRQfei7JoI
- https://youtu.be/HA1Xgm2rit0
Uvod:
V krogu vsak pove, kaj se mu je ob ogledu epizode vtisnilo v spomin, kaj si je najbolj zapomnil.
Kviz:
1. Prva zapoved se glasi: »Veruj v ___________.«
a) bogove
b) edinega Boga
c) enega Boga
d) pravega Boga
2. Dopolni poved: “Jaz sem ______________, ki sem te izpeljal iz egiptovske dežele, iz hiše sužnosti. Ne imej drugih bogov poleg mene.”
a) Gospod, tvoj rešitelj
b) Bog, tvoj stvarnik
c) *Gospod, tvoj Bog
3. Ali se lahko sami osvobodimo svoje grešnosti?
a) Da.
b) *Ne.
c) Če se res potrudimo in molimo za moč.
4. Kdaj je bil sv. Avguštin krščen?
a) Ob rojstvu.
b) *Ko je bil že odrasel mož.
c) Ni bil krščen.
5. Kaj Bog želi za nas?
a) Da bi dokazali, da smo najboljši.
b) Da bi sami raziskali svet.
c) *Da bi živeli v svobodi in sreči.
d) Da bi živeli svobodno, brez omejitev.
Pogovor v skupini:
Bog, naš Stvarnik, nam želi dobro. Ker nas ima rad, mu ni vseeno, kakšni ljudje smo in kako živimo. Kadar grešimo, škodujemo drugim ali sebi, to pa je v nasprotju s srečo in ljubeznijo, ki ju za nas želi Bog. Zakaj nas torej ni napravil kot lutke ali robote, ki bi delali samo dobro?
Zato ker noben robot ne more zares ljubiti, imeti rad, saj samo izpolnjuje ukaze. Bog pa nam je dal svobodno voljo, da lahko izbiramo med dobrim in slabim. Tako lahko zares ljubimo in živimo v polnosti; seveda, če se odločamo za Boga in za dobro. To pa pomeni, da ni vseeno kaj počnemo, govorimo in mislimo, saj nas odločanje za dobro vodi k Bogu - v življenje in blagoslov – medtem ko greh vodi v smrt.
Deset Božjih zapovedi nam je danih zato, da bi nas v življenju vodile in usmerjale.
Ker smo samo ljudje, nimamo neskončno moči, sami smo šibki. Tako se velikokrat zgodi, da se ne odločamo za dobro in častimo lažne bogove, ki jih ponuja ta svet. Rešitve v življenju iščemo v drugih stvareh, namesto da bi se obrnili k Bogu.
- Kaj nam v življenju lahko postane malik, lažni bog, ki ga častimo? (Telefon, internet, videoigre, horoskop, iskanje lastne hvale in prepoznavnosti, denar, predmeti, nekritično posnemanje znanih ljudi …)
- Ali lahko tudi stvar, ki je sicer dobra, postane malik? Zakaj? Kako se to lahko zgodi? (Da, če ji posvečamo preveč časa, dajemo pomembnejše mesto, kot ji pripada – npr. telefonu, denarju, službi, hobijem, hrani …)
- Se kdaj zalotite, da sami pozabljate na Boga in molitev ter preveč časa zapravljate za druge stvari? Katere? Kdaj?
- Ali je lažje delati dobro ali slabo? Zakaj? (Je npr. moliti lahko? - Ne, a je pomembno in vredno; vodi nas k dobremu, k Bogu.)
Dejavnost:
Vsak napiše seznam petih stvari, ki jim v življenju nameni največ časa.
Nato napiše seznam petih stvari, ki so mu v življenju najpomembnejše.
Vprašanja:
- Na katerem mestu seznama je Bog, molitev?
- Na katerem mestu seznama je družina?
- Ali je na mojem seznamu kaj na napačnem mestu? Ali čemu namenim preveč časa? (Npr. telefonu, internetu, filmom, videoigram …)
Ne pozabimo, da so zemeljske stvari samo pripomočki, ki nam pomagajo živeti, niso pa vredne vse naše ljubezni in pozornosti.
Ta naj bo namenjena Gospodu, saj nam je dal življenje, nas ljubi in želi da bi živeli z Njim.
Tudi stvari, ki so dobre (skrb za zdravje, ljubezen, uspeh v šoli ali službi), nas lahko zasužnjijo, če se preveč zanašamo nanje ali če mislimo, da je to edino, kar bo naredilo naše življenje boljše, nas izpolnilo. Včasih mine veliko časa preden ljudje spoznamo, da zaradi tega živimo slabše in da nas zemeljske stvari ne izpolnjujejo in ne osvobajajo. Osvobodi nas lahko samo Bog.
- Kaj za vas pomeni svoboda? Da lahko počnemo, kar želimo, kar nam je všeč?
- Kaj pa pomeni, da nisi svoboden?
Resnična svoboda je notranja sposobnost, da se odločamo za to, kar vemo, da je prav.
Pomeni tudi, da znamo prepoznati, kdaj se preveč ženemo za stvarmi tega sveta: službo, šolo, denarjem, zdravjem, uspehom, znanjem … (Nesvoboden je npr. nekdo, ki se ne zna zadržati in grdo govori − zasužnjuje ga jeza, ali pa nekdo, ki poležava, čeprav bi moral opravljati svoje delo − zasužnjuje ga lenoba).
- Se vam zdi, da ste svobodni? Kdaj se počutite najbolj svobodni in veseli?
- Kdaj se vam je najtežje odločati za dobro?
Ravno zato je nam je Bog dal zapovedi. Če se bomo ravnali po njih, bomo živeli srečno.
- Zakaj ljudje potrebujemo zapoved “Veruj v enega Boga”? (Da nas opominja, kdo nas edini osvobaja in odrešuje, kaj je resnično pomembno, kdo nas je ustvaril, komu naj se zahvaljujemo, da ne hodimo za lažnimi ‘bogovi’ … Pomaga nam postajati to, za kar smo bili ustvarjeni.)