Katehetske kapljice: Čudež v Lancianu, Italija

Čudež v Lancianu je eden najstarejših in najbolj znanih evharističnih čudežev. Med mašo je duhovnik, ki je dvomil v resnično navzočnost Kristusa v evharistiji, videl, kako se je kruh spremenil v pravo meso in vino v pravo kri.

Srečanje za odrasle ob Katehetskih kapljicah

Cilj

- udeleženci razmišljajo o skrivnosti evharističnih čudežev,
- udeleženci zavzamejo stališče o tej skrivnosti naše vere,
- udeleženci se dogovorijo za skupen čas češčenja Najsvetejšega v tednu (morda na četrtek).

Predviden čas srečanja: nekoliko odvisno od številčnosti skupine, vendar ne dlje od 90 min.

Pripomočki:

- posnetek Katehetskih kapljic,
- plakat papir in voščenke/debelejši flumastri,
- posnetek pesmi Molim te ponižno (koral) – https://www.youtube.com/watch?v=Pkc45c-VJ6Q&t=126s 

Urejenost prostora:

Udeleženci sedijo v krogu, na sredini je sveča, ob njej na prtu kelih in patena. Udeleženci imajo možnost pogleda na platno.

Predlog o poteku srečanja:

Ob prihajanju v prostor je v ozadju predvajana glasba Molim te ponižno. Ko so zbrani vsi, voditelj povabi, da udeleženci zavestno prisluhnejo pesmi in v srcu obudujo željo po srečanju med seboj in z Gospodom. Potem skupaj zmolijo molitev Oče naš.

Voditelj povabi h gledanju Kapljice.

Nato povabi k izmenjavi mnenj po modelu pogovora v duhu. To pomeni, da ima vsak, ki pride na vrsto, pravico, da dokonča poved. Komentarji pa so »prepovedani«. Novo iztočnico voditelj da šele, ko je vsak član prišel na vrsto za prejšnjo. Iztočnice so:

- Ob gledanju kapljice sem si govoril/mislil ... 
- Pri tem sem občutil ...
- Postavlja se mi vprašanje ...

Ob tej zadnji iztočnici, voditelj vprašanja piše na plakat papir. Ko se razvrstijo vsi udeleženci, povabi k pogovoru ob vprašanjih. Nanje imajo pravico odgovarjati vsi, ki želijo. Vendar po pravilu, da vsak, ki se priglasi k besedi, naprej ponovi misel prejšnjega govorca in šele nato nadaljuje s svojo mislijo. Lahko si pomagajo z iztočnico: »Slišal sem, da praviš/pravite ... Moje mnjenje je ...« Voditelj deluje po istem načelu in ob koncu da odgovore na vprašanja, ki so ostala neodgovorjena. Seveda, če odgovore pozna. V primeru, da vprašanja presežejo voditeljevo znanje, to prizna in pove, da se bodo o teh vprašanjih pogovorili drugič ali bodo na srečanje povabili katerega od strokovnjakov, dogmatikov.

Ob koncu pogovora voditelj povabi udeležence k sodelovanju pri rednem župnijskem češčenju Najsvetejšega ali k oblikovanju ure češčenja izven rednih bogoslužij (dogovorijo se za dan in uro). Dogovorijo se tudi, kdo po poskrbel za ureditev cerkve (če župnija nima zakristana), katere pesmi bi peli in kdaj, katere litanije bi molili in koliko časa bi namenili tihemu češčenju.

Ob koncu srečanja zmolijo litanije Imena Jezusovega.