Katarizem

V 13. stoletju se je v Evropi razširil katarizem, herezija, ki je zavračala materialni svet, zakramente in celo Kristusovo učlovečenje. Cerkev je sprva poskusila katare spreobrniti s pridiganjem, pri čemer je izstopal sveti Dominik. Katarizem je bil kasneje vojaško zatrt, a njegove ideje o dualizmu dobrega in zla še danes odmevajo v sodobnih duhovnih in filozofskih tokovih.

Srečanje za odrasle ob Katehetskih kapljicah

Cilji:

- Udeleženci spoznajo gibanje katarizem.
- Udeleženci začutijo pomen spoznanja celovitosti in lepote.
- Udeleženci sledijo svoji odločitvi za celostno življenje po Božjih zapovedih.

Predviden čas srečanja: nekoliko odvisno od števila udeležencev, vendar ne več kot 90 min.

Pripomočki:

- video posnetek Kapljice
- 2 posodici: sol in sladkor
- Sveto pismo s slikami, odprto na strani Božjih zapovedi
- izpisano zlato pravilo: Vse, kar hočete, da bi ljudje storili vam, tudi vi storite njim! (Mt 7,12)

Urejenost prostora:

Udeleženci sedijo v krogu z možnostjo pogleda na platno. Na sredini prostora naj bodo Sveto pismo, posodici s soljo in sladkorjem ter izpisano zlato pravilo.

Predlog o poteku srečanja:

Voditelj povabi k uvodni molitvi kot običajno. Nato povabi k opazovanju obeh posodic in k razločevanju »na daleč«, katera vsebuje kaj. Ko opazujejo od daleč, ne pove, kdo ima prav in kdo ne. Povabi pa, da vsak pove razlog svojega razločevanja. Če ne pride do prepričevanja med udeleženci, ga voditelj nekoliko spodbudi. Potem povabi, da gresta posodici iz roke v roko, toda udeleženci vsebine še ne smejo pokusiti. Lahko pa o vsebini debatirajo.

Ko se zdi, da so že kar prepričani o vsebini posodic, katehet povabi k ogledu Kapljic.

Po ogledu Kapljic povabi k pogovoru, kaj imajo Kapljice skupnega z obema posodicama. Pridejo do spoznanja, da ne sol ne sladkor nimata nobenega pravega pomena, če sta vsak v svoji posodi in če bi se pregovarjali, katera od obeh začimb ima večji smisel v življenju. Obe začimbi imata svoje mesto in obe kot celota vplivata na hrano. Prav tako tudi telo in duša. Človek je cel samo, ko upošteva oboje. Če izpostavimo samo telo, postajamo »meseni« in omejeni na eno razsežnost življenja, prav tako pa se zgodi, če izpostavimo samo pomen duše. Vidimo torej, da je celovitost človekovega življenja tista, ki daje življenju okus, smisel in cilj. Naš cilj je v edinosti z Bogom, seboj in sočlovekom. Drugega ni.

Voditelj povabi k pogovoru ob iztočnicah:

- Tisto, kar pri drugemu najbolj cenim, je …
- Tisto, kar pri sebi najbolj cenim, je …
- Ko doživim prvo in/ali drugo, se počutim …

Ko sledimo nauku Cerkve, ki ga je pomagal graditi tudi sveti Dominik, živimo celostno in po Božjih zapovedih, predvsem pa po načelu zlatega pravila. Voditelj povabi, da besede desetih zapovedi udeleženci prevedejo v sodoben jezik in podobno tudi zlato pravilo. Ko to naredijo, zaključijo srečanje z iztočnico:

- To, k čemur me danes, po tem srečanju Bog vabi, je …

Vsa navedena spoznanja voditelj vplete v zaključno molitev.