Sveti Bonaventura
Bonaventura je bil poleg Tomaža Akvinskega vodilna osebnost v visoki sholastiki. Bil je redovnik in manjši brat, poučeval pa je tudi v Parizu in Oxfordu. Je utemeljitelj srednjeveškega nominalizma v filozofiji, poleg tega pa je razvil tudi temeljna načela sodobne izpovedne logike. Ker pravi, da Božja milost ni odvisna od človeških zaslug, ga neupravičeno obtožujejo zgrešenega poučevanja.
Srečanje za odrasle ob Katehetskih kapljicah
Cilji:
- Udeleženci spoznajo življenje in osnovno teološko usmeritev svetega Bonaventure.
- Udeleženci začutijo pomen doslednosti v življenju.
- Udeleženci sledijo svoji odločitvi iskrene doslednosti v življenju.
Predviden čas srečanja: nekoliko odvisno od števila udeležencev, vendar ne več kot od 90 min.
Pripomočki:
- video posnetek Kapljice
- elastika (lahko elastika za šivanje ali pisarniška elastika)
- 4 papirje A3 na vsakem vogalu prostora
- flomastre ali svinčnike pri vsakem papirju
- list in pisala za posameznika
Urejenost prostora:
Udeleženci sedijo v krogu, z možnostjo pogleda na platno. Na sredini prostora naj bodo Sveto pismo, sveča ter elastika. Na 4 vogalih prostora miza in na njej papir ter pisala. Na posameznih papirjih naslov: 1. Ko dam ukaz ali odredbo, si želim …; 2. Ko moj ukaz ali odredba nista izpolnjena, se počutim …; 3. Ko slišim izgovore, se v meni prebudi …; 4. Ko sam ne izpolnim ukaza ali odredbe, si mislim/rečem … .
Predlog o poteku srečanja:
Voditelj povabi k uvodni molitvi kot običajno.
Nato razdeli skupino na 4 podskupine in vsaka podskupina gre k enemu od plakatov. Imajo 2 min, da se ob iztočnici pogovorijo in napišejo skupen odgovor. Po preteku časa voditelj da znamenje in se zamenjajo. Preberejo predhodne odgovore, se pogovorijo in napišejo svojega (spet 2 min). Zamenjavo naredijo 4x tako, da pridejo spet do svojega prvotnega plakata. Ga preberejo in zavzamejo skupno stališče do napisanega. To stališče nato predstavijo v celotni skupini.
Nato povabi k ogledu Kapljice.
Po ogledu kapljice povabi k pogovoru, o življenju in delu svetega Bonaventure. Posebej o njegovem prizadevanju za složnost med brati, ki so želeli nekoliko lažje in sproščeno življenje in onimi, ki so želeli radikalno (trdo) smer.
To je nekoliko podobno kot nam, ko postavljamo določene zakone ali uredbe in pričakujemo, da bodo izpolnjeni; po drugi strani pa hitro najdemo pri sebi razloge, zakaj nečesa nismo naredili, izpolnili.
Če pogledamo elastiko: da je učinkovita in uporabna, mora biti ravno prav nategnjena. Če je nategnjena premalo, ne drži, če je nategnjena preveč, lahko ali poči ali poškoduje. Najtežje je najti pravo smer in ohranjati srednjo pot.
Sveti Bonaventura je svoje odločitve in svoje delo uravnaval po načelu: Tukaj in sedaj. Ko je dobil kardinalski klobuk, je najprej dokončal delo, ki ga je opravljal in šele nato se je posvetil delu, ki ga je pomenila kardinalska dolžnost. Verjetno je življenje »v tem trenutku« ena najtežjih človekovih odločitev. Velikokrat (če ne zelo pogosto) živimo ali v preteklosti (v smislu: ko bi to vedel, bi …; če bi se to zgodilo, bi …; zadnjič sem/smo …;…) ali v prihodnosti (Bogve, če bo …; Jutri bom …;). Najtežje je živeti danes, sedaj in v tem trenutku, brez izgovorov a vendar v ljubezni in spoštovanju drugega. Da bi to dosegli, potrebujemo Božjo pomoč. Sveti Bonaventura je molil in si želel delovati v duhu Božje ljubezni.
Voditelj razdeli liste in pisala in povabi, da vsak udeleženec napiše odgovore na iztočnice, ki jih bo dal. Teh odgovorov ne bodo brali vsem, razen zadnjega.
Iztočnice so:
- Tisto, kar me v življenju spodbuja k dobremu, je …
- Tisto, česar res ne prenesem, je …
- Kar mi preprečuje, da bi živel sedanji trenutek, je …
- Od današnjega srečanja nesem s seboj …
Ob koncu vsi preberejo 4. alinejo, voditelj pa povabi k zaključni molitvi (lahko je preprosta ustna molitev).