Sveti Januarij
Sveti Januarij je škof in mučenec iz časa Dioklecijanovega preganjanja kristjanov. Danes je eden najbolj priljubljenih svetnikov v Italiji in zavetnik Neaplja, znan pa je tudi po tako imenovanem “Januarijevem čudežu”.
Srečanje za odrasle ob Katehetskih kapljicah
Cilji:
- Udeleženci okvirno spoznajo življenje svetega Januarija.
- Udeleženci ubesedijo, zakaj je 'biti kristjan' pomembno.
- Udeleženci se odločijo, da bo resnica njihovo življenjsko vodilo.
Predviden čas srečanja: nekoliko odvisno od števila udeležencev, vendar ne več kot od 90 min.
Pripomočki:
- video posnetek o svetem Januariju,
- izpisani citati: »Obstaja kri, ki je znamenje smrti, a obstaja tudi kri, ki izraža ljubezen in življenje.« (Benedikt XVI.), »Nihče nima večje ljubezni, kakor je ta, da kdo da svoje življenje za svoje prijatelje.« (Jezus) in »Kri mučencev je seme novih kristjanov.« (Tertulijan),
- pisala in listi.
Urejenost prostora:
Udeleženci sedijo v krogu, z možnostjo pogleda na platno. Na sredini prostora naj bo sveča (ob njej prostor za citata, ki ju bo voditelj pozneje položil zraven).
Predlog srečanja:
Voditelj povabi udeležence k izražanju namenov (potreb), za katere bi želeli, da molijo. Ob tem izpostavi misel, da je molitev eden najpomembnejših izrazov ljubezni in naklonjenosti do ljudi. Deluje pa na skrivnem tako, kot nas v tišini srca obiskuje in oblikuje Bog. Ko tisti, ki želijo izrazijo svoje želje, skupaj zmolijo molitev Oče naš.
Nato voditelj položi ob svečo citat: »Obstaja kri, ki je znamenje smrti, a obstaja tudi kri, ki izraža ljubezen in življenje.« Navzoče povabi, da ob njem izrazijo, kje se ta kri izrazi: ob rojstvu, darovanju organov ali pomembni operaciji (transfuziji) ... Lahko pa tudi ob smrti. Najpomembnejše prelitje krvi zaradi ljubezni in življenja se je zgodilo na križu. Jezus je dejal: »Nihče nima večje ljubezni, kakor je ta, da kdo da svoje življenje za svoje prijatelje.« (Voditelj položi tudi ta citat ob svečo tako, da sta berljiva oba citata.) V zgodovini Cerkve in še danes, pa ljudje ne umirajo zgolj in samo za svoje prijatelje, temveč tudi zaradi prepričanja v Jezusovo odrešenje. Voditelj nato povabi k ogledu Kapljice o svetem Januariju.
Po ogledu v tišini položi ob svečo še tretji citat (Kri mučencev ...) . Ostanejo nekoliko v tišini in nato voditelj povabi, da vsak zapiše nadaljevanje povedi:
- Trije citati imajo skupno ...,
- Kako bi podobno lahko zvenel eden od treh stavkov danes ... (izberejo katerega koli od treh),
- Izbrani stavek mi je pomemben, ker ...
Ob koncu pisanja voditelj povabi, da se udeleženci razporedijo v pare (če je udeležencev neparno število, sodeluje tudi voditelj, drugače ne) in si izmenjajo vsebino napisanega. Za poznejšo delitev misli v veliki skupini izberejo samo tretjo iztočnico.
Ob zaključku voditelj še povabi k dokončanju misli: Od današnjega srečanja mi ostaja ...
Zaključijo ponovno z molitvijo Oče naš.