Sveti Leon Veliki

Sveti Leon Veliki je bil velik borec za krščanstvo. V zgodovino je zapisan kot papež, ki je s svojo moralno avtoriteto zaščitil Rim pred več vdori barbarov, obenem pa je bil eden glavnih zagovornikov ortodoksne vere in je pomembno prispeval k obsodbi krivoverstev v 5. stoletju.

Srečanje za odrasle ob Katehetskih kapljicah

Cilji: 

- Udeleženci okvirno spoznajo življenje papeža Leona Velikega.
- Udeleženci začutijo odnos med vrednotami poguma, resnice, potrpežljivosti in tveganja.
- Udeleženci se odločijo, da si bodo prizadevali za dobre odločitve.

Predviden čas srečanja: nekoliko odvisno od števila udeležencev, vendar ne več kot od 90 min.

Pripomočki: 

- video posnetek o svetem papežu Leonu Velikem,
- tehtnica,
- kamen z napisom 'varnost in potrpežljivost',
- kamen z napisom 'pogum in tveganje',
- barvni listek za vsakega udeleženca.

Urejenost prostora:

Udeleženci sedijo v krogu, z možnostjo pogleda na platno. Na sredini prostora naj bodo sveča in ostali pripomočki.

Predlog srečanja:

Voditelj udeležencem postavi uganko: kaj je težje 1 tona sena ali 1 tona železa? Teža je enaka, gotovo pa ni enaka volumenska količina obeh materialov. Naslednje vprašanje je, kaj je pravica: ali to, da dobijo vsi vse enako – ali to, da dobi vsak tisto, kar potrebuje? Voditelj povabi h kratki izmenjavi mnenj in pazi, da bi se strasti ne preveč razvnele. Ko čuti, da je vsak povedal dovolj, povabi k molitvi za modrost. Molijo: Pridi, Sveti Duh ...

Voditelj nato povabi k ogledu Kapljice o svetem Leonu Velikem.

Leon Veliki je dvakrat obranil Rim pred opustošenjem: hunski poglavar Atila in Vandal Gejzerik sta bila zloglasna poveljnika velikih vojska. In vendar se je en sam človek upal upreti njunemu osvajanju ozemelj in tako zaupal moči dialoga ter Božji podpori, da se je šel z njima pogajati. Še več, s poučevanjem, pridiganjem in pisanjem se je boril proti nevednosti in mnogim herezijam, ki so grozile obstoj krščanstva v 5. stol. po Kr. Leon Veliki je velikokrat tehtal in pretehtal: vzeti v roke pogum in se bojevati za resnico ali skriti se in upati, da bo nevarnost minila sama. Voditelj povabi k pogovoru tako, da na eno stran tehtnice da kamen, na katerem sta besedi 'varnost in potrpežljivost' ter na drugo stran kamen z besedama 'pogum in tveganje'. Udeležencem razdeli barvne listke in jih povabi, da premislijo, za katero stran bi glasovali. Po kratki tišini je vsak povabljen, da da svoj listek na tisto stran, za katero je pripravljen glasovati. Ko listke odložijo, voditelj povabi k utemeljitvi. Utemeljitev naj poteka po metodi sinodalnega pogovora: vsak pove svojo utemeljitev, drugi se nanj ne odzovejo, šele, ko vsi pridejo do besede, sme tisti, ki želi odmevati na slišano. Vsak naslednji naj ponovi osnovno misel predhodnega govorca: »Slišal sem, da praviš ... Jaz mislim, da ...« Voditelj skrbi, da ne pride do debate zgolj med dvema udeležencema, temveč da se v pogovor vključi čim več članov skupine. Ko poteče za to dejavnost predviden čas, voditelj povzame vse misli in izpostavi dilemo, ki ni enostavno rešljiva. Da bi prišli do pravilnih odločitev je zelo pomembno, da se o vprašanju dobro poučimo, ga pretehtamo in prepustimo vodstvu Svetega Duha. Vsako odločitev naj vodi iskrena želja po dobrem in pripravljenost prevzeti odgovornost za dogodke naprej.

Da bi to zmogli, se zavežejo k molitvi desetke rožnega venca: Ki je Svetega Duha poslal, ki jo bodo molili vsak dan do naslednjega srečanja.

Za sklep zmolijo desetko.